Skip to Main Content

Bloomberg SLO

Navodila za uporabo

Risanje grafov delnic

Uporabite funkcijo GP (črtni grafikon) za grafikon cene delnic trenutno izbranega podjetja s črto. Na graf lahko dodamo tudi različne temeljne in tehnične kazalnike, novice in dogodke. Podobno lahko funkcijo GPC (Candle Chart) uporabite za kartiranje s svečakami.

Do nekaterih splošnih nastavitev kart za legende, mreže itd. lahko dostopate s klikom na ikono zobnika v zgornjem desnem kotu zaslona

ali z gumbom Edit v rdeči vrstici:

Če želite podatke, prikazane v grafikonu, spremeniti v drug indikator, uporabite orisano okno in spremenite Last Px na želeno meritev.

Upoštevajte, da obstaja funkcija, imenovana GF (Graph Fundamentals), namenjena osnovam grafikonov in lahko ponudi boljše možnosti za risanje grafov. Primer tega najdete v razdelku Examples v funkciji Security Analysis.

Spreminjanje časovnega intervala in frekvence

Če želite spremeniti prikazani časovni interval, uporabite orisani zavihek z vnaprej izbranimi možnostmi ali pa z oranžnimi polji ročno vnesite začetne podatke in končni datum intervala.

S klikom na os x okoli prikazanih datumov in nato z vlečenjem miške levo ali desno lahko prikazano območje tudi zožite ali razširite. S klikom na območje grafikona in premikanjem miške levo ali desno se lahko premikamo skozi čas.

Po drugi strani pa, da spremenite pogostost podatkov v predstavljeni časovni vrsti, kliknite na orisani gumb in prikaže se spustni meni, iz katerega lahko izberemo želeno.

Manjši kot je časovni okvir, bolj razčlenjeno in podrobno gibanje grafikona. Nastavitev »Daily« pomeni, da je na grafikonu samo 1 točka za vsak trgovalni dan (ali ena sveča/palica itd.) in so povezani v črto. Prvi stolpec v prikazanem spustnem meniju predstavlja uporabljeno pogostost, drugi pa se nanašajo na časovni interval grafikona.

Na primer, če želimo grafikon za zadnje 3 mesece na urnih podatkih (ena točka v grafikonu za vsako trgovalno uro), izberemo označeno možnost:

Namesto izbire med ponujenimi možnostmi lahko na dnu spustnega menija izberemo tudi Custom in ga določimo glede na lastne potrebe.

Grafikon več delnic hkrati

Če želite trenutno odprtemu grafikonu dodati še eno delnico, jo poiščite in izberite v jantarnem polju Add Data v zgornjem desnem kotu (nekatere primerljive delnice in sorodne indekse lahko hitro najdete tudi s sosednjim gumbom Related Data).

Obe tečaji delnic sta zdaj narisani v istem grafu. Vendar ima zdaj vsaka od njih svojo individualno lestvico za ceno vrednostnega papirja (os y) - eno prikazano na levi strani grafikona in eno na desni. Če želite to spremeniti in olajšati primerjavo z relativno uspešnostjo, v meniju na desni strani, ki se prikaže, označite Normalize. Označeno dvojno puščico lahko uporabite za odpiranje/zapiranje tega menija.

Ko označite Normalize, se prikaže novo jantarno polje, ki ga lahko uporabite za izbiro metode normalizacije podatkov uporabljenih cen vrednostnih papirjev. Če izberete faktor (100), nastavite vrednosti obeh vrednostnih papirjev na 100 na začetku prikazanega časovnega intervala.

Spodaj lahko opazimo, da se je Microsoft v tem času odrezal nekoliko bolje kot Apple, vendar sta oba ustvarila pozitivne donose za vlagatelje:

Zdaj lahko obe podjetji primerjamo s skupnim referenčnim merilom, na primer indeksom S&P500. Na grafikon ga lahko dodamo na enak način, kot smo ga pravkar naredili z Applom. Nato v razdelku Normalize kot merilo izberite Indeks SPX - Zadnja cena.

S tem nastavite donos referenčne vrednosti (S&P500) na 0. Kar koli pod 0 pomeni neuspešnost glede na referenčno vrednost, kar koli nad 0 pa pomeni prekomerno uspešnost glede na referenčno vrednost. Spodnji grafikon kaže, da sta se v prikazanem obdobju tako Microsoft kot Apple odrezala bolje kot S&P500, Apple za približno 2% in Microsoft za približno 7,8%.

Upoštevajte, da dodani podatki ne rabijo nujno biti cene delnic, ampak so lahko tudi praktično vse časovne vrste iz zbirke podatkov. Dodati je mogoče ne le makroekonomske podatke, kot so inflacija, brezposelnost ali BDP, temveč je mogoče narisati tudi tako specifične stvari, kot je na primer določena temperatura reke.

Brisanje posameznih vrstic iz grafikona, spreminjanje parametrov ali barv poteka iz istega menija na levi strani.

S klikom na ikono svinčnika se odpre novo okno, ki nam omogoča nastavitev različnih parametrov prikaza za izbrano časovno vrsto.

Shranjevanje

Ko prilagodimo grafikon, ga bomo morda želeli shraniti za prihodnjo uporabo. Select Actions -> Save As.

Odpre se novo okno, kjer izberemo ime grafikona. Nato kliknimo Save.

Do shranjenih grafikonov lahko dostopate s funkcijo G (My Graphs and Maps).

Primerjava donosa vrednostnih papirjev

Za primerjavo tržne uspešnosti različnih sredstev lahko uporabimo funkcijo COMP (Comparative Returns).

Poglejmo si na primer Monster Beverage Corporation in primerjajmo njeno tržno uspešnost glede na nekatere njene enakovredne indekse in delniške indekse. Vnesite želene delnice v jantarno polje v zgornjem levem delu strani in pritisnite <GO> za posodobitev zaslona.

Vidimo lahko, da je indeks NASDAQ 100 v obdobju zadnjih 5 let dosegel najboljše rezultate od vseh izbranih delnic, medtem ko je bila Coca-Cola najslabša.

To lahko preverite tako, da izberete Settings. Odpre se novo okno, v katerem lahko spremenimo nastavitve in opazimo, da je vrsta grafa nastavljena na Total Return.

Zdaj pa določimo sedanje stoletje za to obdobje. To naredimo tako, da nastavimo obseg (nad Security Table). Spreminjanje obdobja na nekatere vnaprej določene možnosti lahko izvedete tudi iz orisane vrstice pod tabelo.

Od tu lahko vidimo spektakularno donostnost podjetja Monster. V orisanem razdelku je tudi nekaj številk za primerjavo. Zaloga se je od leta 2000 povečala za 1260-krat, v primerjavi z na primer SPX, ki se je povečal manj kot 4-krat. Vsi drugi prikazani vrednostni papirji so se komaj premaknili v grafikonu v primerjavi z podjetjem Monster.

Drug način za hitro primerjavo uspešnosti med dvema vrednostnima papirjema je uporaba funkcije HS (Spread Analysis), ki je na kratko prikazana v razdelku Comparing Companies.

eTUTOR-CEK, ISSN: 2591-1090, Izdajatelj: Ekonomska fakulteta Ljubljana, Centralna ekonomska knjižnica, 2017-, Urednika: Urban Golob in Martina Petan

Foto: Arhiv EF. Tehnična podpora