Funkcija EQS (Equity Screening) nam omogoča filtriranje podjetij glede na poljubno določene kriterije.
Do funkcije lahko dostopamo tudi s pomočjo <Equity> <GO> iz ukazne vrstice ali pa iz glavnega Bloomberg menija, in sicer tako, da gremo na njegovo domačo stran in nato izberemo Equities -> Idea Generation -> Equity Screening.
Rezultate screenerja lahko nato uporabimo s funkcijo EQBT (Equity Backtesting).
Iz razdelka Screening Criteria lahko spremenimo "univerzum" ("universe") vrednostnih papirjev, na katerih se izvaja postopek filtriranja. Omejimo ga lahko na primer na posamezne sektorje, regije, vrste in podobno.
Nastavimo univerzum na zgolj vrednostne papirje, ki so vključeni v indeks S&P 500. Kliknemo na Indices pod Screening Criteria.
Sedaj poiščemo indeks S&P 500 z vpisom v oranžno polje in nato izbiro ustreznega predloga iz spustnega menija. Če bi želeli, bi lahko zraven dodali še druge indekse. Ko smo zadovoljni z izbiro, kliknemo Update.
Namesto vključitve indeksa, bi ga lahko tudi izključili iz univerzuma. Ob izbiri indeksa S&P 500 (ali katerega koli drugega kriterija) spremenimo nastavitev Included na Excluded pred izbiro Update.
Dodajmo sedaj nekaj kriterijev. To lahko storimo v razdelku Add Criteria:
Najprej dodajmo en filter preko gumba Fields. Po kliku se odpre novo okno. Poiščimo in izberimo EBITDA in kliknimo Update.
S tem se zapre okno, se pa istočasno odpre nekaj novih polj v razdelku Add Criteria. Izberemo polje, da nastavimo pogoj za izbrani filter. Želimo, da je EBITDA nad določeno vrednostjo, zato spremenimo No condition, display only v Greater than.
Spodaj se odpre še eno polje, ki nam omogoča vnos vrednosti. Črka "M" na levi označuje, da število vnašamo v milijonih. Vpišemo "1000", kar pomeni, da bodo v seznamu ostala samo podjetja, katerih EBITDA znaša preko ene milijarde USD. Prav tako spremenimo čas uporabljenih podatkov za EBITDA na najnovejše poročilo — "Latest Filing". Pritisnemo <GO>.
Še posebej, ko se ukvarjamo z vrednostnimi papirji iz držav z različnimi valutami, je koristno nastaviti Criteria Currency na enotno valuto, na primer USD. Da spremenimo to za pogoj EBITDA, kliknemo nanj v razdelku Selected Screening Criteria in ponovno se bodo odprle nastavitve kriterija, kjer lahko preklopimo na USD. Pritisnemo <GO> ko končamo, in seznam se bo posodobil.
Iz stolpca Matches v tabeli Selected Screening Criteria lahko vidimo, da trenutno 173 od 503 podjetij indeksa ustreza uporabljenemu pogoju.
Sedaj želimo poiskati najmanjših 20 podjetij izmed teh 173. Tokrat bomo poiskali filter iz oranžnega polja: vanj vpišemo "market cap" (tržna kapitalizacija) in izberemo ponujeno možnost. Spet spremenimo No condition, display only, tokrat v Rank.
Da izvlečemo 20 najmanjših podjetij, izberemo Lower Value is Better, nato Top za merilo, in vpišemo še "20" v sosednje polje. Tako smo programu naročili, naj "razvrsti" preostala podjetja od najmanjšega do največjega in nato izbere prvih 20.
Če želimo shraniti izbrane kriterije screeninga za prihodnjo uporabo, izberemo Actions -> Save As... in odprlo se bo okno, v katerem vnesemo željeno ime in nato kliknemo Update.
Za odpiranje predhodno shranjenega screeninga izberemo All Saved Screens.
Nato s klikom izberemo željeni screening iz seznana. Odprlo se bo okno: izberemo View/Edit Screen Criteria, da se vrnemo na zaslon, ki smo ga že videli zgoraj (kjer smo lahko urejali uporabljene filtre), ali Run Screen, da gremo neposredno na tabelo z rezultati (ta je opisana v nadaljevanju).
Ko smo zadovoljni z izbiro filtrov, izberemo See Results v spodnjem desnem kotu.
Prikaže se tabela podjetij, ki ustrezajo izbranim kriterijem. Poleg podatkov za nastavljene kriterije so v tabeli prikazani tudi nekateri drugi stolpci (Price 1 Day ago, P/E ratio).
Vrstice v tabeli lahko razvrstimo s klikom na naslov posameznega stolpca. Puščica in njena smer poleg naslova stolpca nam povesta, da so podjetja trenutno razvrščena po vrednosti EBITDA v padajočem vrstnem redu. Kratica "LF" pri EBITDA pomeni "last filing", kar predstavlja nastavitev, ki smo jo uporabili pri uporabi filtra EBITDA.
Na voljo so še številni zavihki z drugimi finančnimi kazalniki za primerjavo filtriranih podjetij.
Za dodajanje stolpca v tabelo brez izvajanja dodatnega filtriranja uporabimo Add Column in izberemo željeno obdobje podatkov. Nato pritisnemo <GO> in stolpec bo vključen.
Za izvoz rezultatov v Excel ali drugam uporabimo rdeči gumb Export in izberemo željeno možnost.