Za ustvarjanje in upravljanje svojih portfeljev uporabimo funkcijo PRTU (Portfolio Administration).
Odpre se stran s seznamom trenutno obstoječih portfeljev. Iz rdeče vrstice izberemo Create, da ustvarimo novega, in Actions, da prilagodimo pogled. Če obkljukamo enega ali več portfeljev, se pojavi tudi možnost Remove, ki jo lahko uporabimo za izbris izbranih portfeljev.
Za ustvarjanje novega portfelja izberemo Create iz rdeče vrstice.
Odpre se novo okno, ki nam omogoča nastavljanje željenih preferenc. Izberemo ime in nato razred instrumentov v portfelju (Asset Class):
Nato izberemo valuto portfelja (Portfolio Currency), tj. osnovna valuta portfelja, ki se bo uporabljala za določanje vrednosti portfelja in posameznih pozicij.
Nastavitev Position Type določa konfiguracijo portfelja. Izberemo:
Dodamo lahko tudi merilo primerjave (Benchmark), s katerim lahko primerjamo portfelj.
Če je potrebno, lahko prilagajamo tudi druga polja, ki ponujajo še številne dodatne možnosti. Tudi zavihek Advanced na vrhu okna ponuja nekaj dodatnih nastavitev. Ko smo zadovoljni z nastavitvami, izberemo Create.
Nastavitve je mogoče kasneje posodobiti iz rdeče vrstice z izbiro Settings -> Portfolio, kar bo ponovno odprlo prikazano okno.
Ob kliku na Create se odpre spodaj prikazana stran. Najprej uporabimo polje Date, da nastavimo datum odpiranja določene pozicije (in za spremembo datuma ob vsakem ponovnem uravnoteženju pozicij). Nato se bomo lahko premikali med posameznimi datumi ponovnega rebalansa z uporabo označenih majhnih puščic levo in desno od polja z datumom.
Za dodajanje instrumentov v portfelj uporabimo spodaj označeno oranžno polje. Poiščemo željeni instrument in ga izberemo.
Prav tako lahko med posameznimi Bloomberg okni uporabimo funkcijo "drag and drop" in povlečemo ter spustimo vrednostne papirje iz npr. seznama v enem oknu v drugega (kot prikazano v razdelku Nekaj uporabnih nasvetov). Podobno lahko v Excelu izberemo celice s simboli (tickerji) podjetij in jih potegnemo v Bloomberg.
Vrednostne papirje je mogoče dodati tudi hkrati v večjem številu preko Actions -> Import Securities.
Ko je izbran instrument, lahko določimo (odvisno od vrste portfelja, ki smo ga izbrali) število delnic (stolpec Position) ali utež (stolpec Weight). Prilagodimo lahko tudi druge vrednosti.
Za izbris datuma uravnoteženja izberemo ikono svinčnika poleg polja z datumom. S tem se bo odprlo okno s seznanom vseh trenutno izbranih datumov rebalansiranja. Kliknemo na rdeči obkroženi "x" ob datumu uravnoteženja, ki ga želimo odstraniti.
Upoštevajte, da je lahko gradnja portfelja zelo zapleten proces, in boste zanjo morda potrebovali dodatne napredne možnosti. Te lahko raziščete s pritiskom <Help> (F1), ko ste na strani funkcije, s čimer boste dobili dostop do okna z obsežnimi navodili.
Za analizo zgoraj ustvarjenih portfeljev lahko uporabimo funkcijo PORT (Portfolio & Risk Analytics).
Zajem ekrana spodaj prikazuje stran funkcije PORT. Če je prikazana stran drugačna, namesto te uporabite raje funkcijo PORT NEW, saj morda funkcija PORT še ni dokončno posodobljena.
Da izberemo portfelj, ki smo ga ustvarili s funkcijo PRTU, izberemo [Create New] iz spustnega menija, ki se pojavi iz označenega oranžnega polja.
Portfelj lahko najdemo pod Portfolios v razdelku Select a universe in ga izberemo.
Nato gremo v spodnji levi kot zaslona in izberemo Create.
Če se pojavijo težave pri nalaganju podatkov, poglejte odsek na levi strani zaslona za morebitna opozorila in posodobite tiste nastavitve.
Na primer, kot prikazano spodaj, nastavitev Universe 2 na S&P benchmark iz nekega razloga ni na voljo (morda te podatki niso zakupljeni). Spremenimo ga na INDU (Dow Jones Industrial Average index) in nato izberemo Apply & Reload.
Prav tako lahko nastavimo Classifications na GICS Sectors za prikaz podatkov po sektorjih namesto individualnih vrednostnih papirjev.
Funkcija ponuja več zavihkov (označenih spodaj) za različne vrste analiz:
Intraday: ogled osnovnih informacij o portfelju, kot so npr. uteži, tržne vrednosti, instrumenti, ki "premikajo" portfelj oziroma ga "premikajo" glede na referenčni indeks ("benchmark").
Positions: prikaz naložb portfelja tako z vidika posameznih instrumentov kot tudi v celoti in izvajanje optimizacije ali simulacij trgovanja.
Aggregate: prilagodljiva analiza naložb portfelja v primerjavi z referenčnim indeksom.
Trend: izvajanje več-obdobnih analiz za izbrani atribut (tako za posamezne vrednostne papirje kot tudi za sektorje).
Atribut lahko izberemo iz označenega oranžnega polja nad tabelo.
Aggregate w/ Returns: prilagodljiva analiza portfelja v primerjavi z referenčnim indeksom.
Dodatne zavihke lahko vključimo tako, da kliknemo simbol "+", kar odpre sledečo stran z možnostmi, med katerimi lahko izbiramo (npr. izberemo Value at Risk, da analiziramo tveganje največjih možnih izgub portfelja za določen interval zaupanja):
Nato kliknemo Create in zavihek se bo pojavil v vrstici z zavihki.
Razdelek na levi nam omogoča spreminjanje intervala zaupanja in prilagajanje izračunov VaR, spremembo modela itd.