Skip to Main Content

Bloomberg SLO

Navodila za uporabo

Watchlist Analytics (WATC)

WATC (Watchlist Analytics) je funkcija, ki nam omogoča analizo različnih kazalnikov za vrednostne papirje v poljubnem investicijskem "univerzumu" ("investable universe"). Instrumente lahko primerjamo posamezno ali pa jih združimo glede na njihovo geografsko lego, bonitetno oceno, velikost ali druge kriterije in nato med sabo primerjamo celotne kategorije.

Za izbiro univerzuma sredstev uporabimo označeno oranžno polje. Na voljo so nam različni indeksi, seznami, lastni portfelji in drugo. Možnost Refine By nam omogoča določanje dodatnih meril za omejevanje podjetij iz univerzuma, ki bodo prikazana v tabeli spodaj.

Rezultate je možno dodatno filtrirati z vnosom kriterijev za posamezen stolpec, in sicer z uporabo oranžnih polj na vrhu tabele. Za seznam in obrazložitev vseh vrst izrazov, ki se lahko uporabijo kot kriterij, uporabite pomoč s pritiskom tipke <Help>.

S klikom na vrednostni papir v tabeli se nam odpre okno, v katerem ga lahko primerjamo s konkurenti, dobavitelji in strankami.

Instrumente lahko združimo glede na izbrani kriterij z uporabo označenega spustnega menija Group By. Za spremembo prikazanih kazalnikov lahko uporabimo 8 zavihkov nad tabelo (eden prosto prilagodljiv in 7 vnaprej pripravljenih, vsak z dodatnimi pod-zavihki za nadaljnje prilagoditve).

Prikaz lahko shranimo z gumbom Actions -> Save Screen in ga kasneje ponovno naložimo z Actions -> Load. V Excel ali pa v aplikacijo za grajenje portfeljev ga lahko izvozimo s sosednjim gumbom Export.

Relative Valuation (RV)

Funkcijo RV (Relative Valuation) lahko uporabimo za primerjavo izbrane delnice z delnicami konkurenčnih podjetij glede na različne kazalnike. Spodnja tabela generira seznam konkurentov in prikaže njihove finančne podatke v primerjavi z izbranim podjetjem.

Zavihki (in pod-zavihki, ki se pojavijo pod določenimi) nad tabelo nam omogočajo, da spremenimo kategorijo prikazanih podatkov za primerjavo. Ikona zobnika nam omogoča tudi prilagajanje stolpcev v tabeli.

Prilagajanje tabele

Podatke v tabeli lahko razvrstimo glede na izbrani stolpec s klikom na njegovo ime. Po drugi strani se nam ob desnem kliku na njegovo ime pojavi meni z več funkcijami — na ta način lahko v tabelo vključimo statistike, preberemo opis izbranega stolpca, ga izbrišemo in drugo. Prav tako lahko spremenimo postavitev stolpcev tako, da jih povlečemo in spustimo na željeno mesto.

Nove stolpce lahko dodajamo v tabelo tako, da kliknemo na ikono zobnika poleg zavihkov, nato kliknemo Add Columns in poiščemo željene podatke na enega od sledečih načinov:

  • z vpisom v oranžno polje in izbiro iz spustnega menija ter pritiskom na <GO>,
  • z iskanjem iz seznama po kategorijah z gumbom Fields in nato klikom Update.

Celotno tabelo lahko prav tako sestavimo od začetka glede na lastne potrebe v zavihku Custom.

V kolikor nameravamo prilagojeno strukturo tabele uporabiti še kdaj v prihodnosti, jo lahko shranimo kot predlogo (Template). Izberemo ikono zobnika in nato Save As New Template. Za uporabo te predloge v prihodnosti, pa gremo v zavihek Custom in jo najdemo v svetlo-sivi vrstici (glej spodaj).

Seznam podjetij (konkurentov) v tabeli lahko tudi spremenimo. To lahko storimo z desnim klikom na stolpec Name in izbiro Edit Comps. To lahko opravimo tudi na drug način, in sicer iz rdeče vrstice: Settings -> Edit and Share Comps.

Odpre se nova stran, na kateri lahko podjetja izbrišemo s seznama s klikom na rdeči obkroženi "x", ali pa dodamo nova preko oranžnega polja na vrhu strani. Ko se vrnemo na prejšnjo stran, izberemo Save, da shranimo spremembe.

To izbiro lahko tudi shranimo za kasnejšo uporabo z gumbov Save As in Actions v rdeči vrstici (gumba nista vidna na zajemu zaslona zgoraj).

Izvoz tabele

Export -> Excel iz rdeče vrstice lahko uporabimo za izvoz tabele s primerjavo konkurentov v Excel.

Na računalnik se prenese Excelova datoteka s podatki iz tabele. Kot že večkrat pri izvozu podatkov, je treba opozoriti, da so podatki prenešeni v obliki formul, kar pomeni, da jih Excel pobira direktno iz Bloomberg terminala. Čeprav je to zelo koristno, saj omogoča posodabljanje podatkov v prihodnje, to pomeni tudi, da jih je mogoče prikazati le na račnalnikih z Bloomberg terminalom. Zato je priporočljivo, da se podatke kopira in prilepi kot vrednosti v drug Excelov list, da jih bo možno uporabljati tudi na drugih napravah.

Funkcija EQRV (Equity Relative Valuation)

Podobno lahko uporabimo funkcijo EQRV (Equity Relative Valuation) za hitro primerjavo različnih finančnih kazalnikov s konkurenti in tudi s preteklimi vrednostmi podjetja, da ocenimo njegovo vrednotenje.

Funkcija KPIC (KPI Comparison)

Funkcija KPIC (KPI Comparison) nam omogoča opazovanje trendov med konkurenti v industriji. Najpomembnejši KPI-ji (KPI — Key Performance Indicator, oziroma ključni kazalnik uspešnosti) so izbrani za posamezno industrijo, in njihove vrednosti se primerjajo med podjetji.

Spodaj so označena oranžna polja, ki se uporabljajo za izbiro analiziranega instrumenta in nastavljanje nekaterih možnosti prikaza (Periodicity nam omogoča določitev frekvence podatkov, z Growth lahko izberemo, kako se meri rast, preko Curr pa lahko spreminjamo valuto prikazanih finančnih podatkov):

Graf zgodovinskih vrednosti posameznega KPI-ja si lahko ogledamo tako, da kliknemo na ikono grafikona ob njegovem imenu (prikazano spodaj).

Nekatera podjetja ustvarjajo prihodke v različnih panogah. Za preklop med panogami, v katerih bi radi primerjali KPI-je s konkurenco, uporabimo označene gumbe na vrhu zaslona:

Prav tako lahko opazujemo KPI-je za panogo na splošno (brez, da izberemo posamezno podjetje). Panogo izberemo iz menija Browse Dashboards na levi.

Tabelo izvozimo v novo Excelovo datoteko z izbiro Export levo zgoraj iz rdeče vrstice.

eTUTOR-CEK, ISSN: 2591-1090, Izdajatelj: Ekonomska fakulteta Ljubljana, Centralna ekonomska knjižnica, 2017-, Urednika: Urban Golob in Martina Petan

Foto: Arhiv EF. Tehnična podpora